Kancelaria transportowa

Wiedeński zakaz skrętu w prawo, dla pojazdów ciężarowych bez elektronicznego asystenta do skrętu w prawo, będzie obowiązywał od 2021 r.

Wiedeński zakaz skrętu w prawo, dla pojazdów ciężarowych bez elektronicznego asystenta do skrętu w prawo, będzie obowiązywał od 2021 r.

Jesienią ubiegłego roku, Wiedeń ogłosił wprowadzenie zakazu skrętu w prawo dla wszystkich pojazdów ciężarowych pow. 7,5 t, nie posiadających elektronicznego systemu wspomagającego skręcanie. Odpowiednie rozporządzenie, które jest równoważne z faktycznym zakazem prowadzenia pojazdów niezmodernizowanych, ma zostać wprowadzone w życie w kwietniu 2020 r., zaś okres przejściowy będzie obowiązywał do końca bieżącego roku. Zakaz będzie zatem obowiązywał od początku 2021 r.

W związku z wejściem nowych przepisów, firmy transportowe, które chcą podróżować przez Wiedeń, muszą do końca roku odpowiednio doposażyć swoją flotę pojazdów.

Każdy, kto będzie skręcw prawo pojazdem ciężarowym powyżej 7,5 t bez zainstalowanego elektronicznego systemu wspomagającego skręcanie, popełnia wykroczenie drogowe i zostanie ukarany zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zakaz dotyczy całej aglomeracji miasta Wiednia i obejmuje również wszystkie specjalne, ciężkie pojazdy transportowe, spedycyjne i pojazdy komunalne do wywozu śmieci.

Systemy asystujące mają na celu wyeliminowanie martwego pola w pojazdach skręcających w prawo i tym samym zapobieganie wypadkom z pieszymi lub rowerzystami.

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej, wyposażenie ciężarówek w elektroniczny system wspomagający skręcanie dla nowych typów pojazdów będzie obowiązkowe na terenie całej Unii od 2022 r.; a dla pojazdów nowo zarejestrowanych, od 2024 r.

Scroll to Top