Kancelaria transportowa

Wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w Bułgarii

Wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w Bułgarii

Sofia. Od 1 marca, Bułgaria wprowadza elektroniczny system poboru opłat drogowych dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony lub większej. Ceny za przejazd po autostradach, będą się wahać od 3 centów do 20 centów za kilometr.

Dotyczy to zarówno transportu drogowego towarów, jak i drogowego transportu pasażerskiego. Podstawowe prawa i obowiązki użytkowników, są określone w nowym prawie o ruchu drogowym.

Wysokość opłat za przejazd zależy od przebytej odległości, parametrów technicznych pojazdu (waga, liczba osi i klasa emisji) oraz kategorii drogi. Sieć dróg płatnych obejmuje wszystkie autostrady i wszystkie drogi kategorii 1.

Pojazdy ciężarowe w klasie wagowej od 3,5 do 12 ton, z klasą zanieczyszczeń Euro VI, zapłacą za przejazd płatnymi drogami najmniej, a mianowicie 3 centy za kilometr autostrady. Ciężarówki klasy wagowej powyżej 12 ton i z co najmniej 4 osiami, o klasach zanieczyszczeń Euro 0, I i II, zapłacą maksymalną kwotę, czyli 20 centów za kilometr.

Do czasu uruchomienia nowego systemu opłat drogowych, wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t, nadal będą obowiązywały winiety (obecnie tygodniowe lub dzienne).

Scroll to Top