Kancelaria transportowa

Kontrola na granicy przedłużona o kolejne 10 dni – do 13 maja br.

Kontrola na granicy przedłużona o kolejne 10 dni – do 13 maja br.

Minister Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

W związku z powyższym transport towarowy (zgodnie z parametrami dróg) może się odbywać:

Granica z Czechami

  • przez przejścia: Cieszyn – Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Głuchołazy, Lubawka (choć tutaj, jak podaje GDDKiA, obowiązują ograniczenia tonażowe dla pojazdów pow. dmc 9 t).

Granica z Niemcami

  • przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna – Forst, Świecko – Frankfurt, Krajnik Dolny – Schwedt, Kołbaskowo – Pomellen, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec.

Granica z Litwą

Granica ze Słowacją

  • przez przejścia: Barwinek, Chyżne.

Jak informuje Straż Graniczna, kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli – zarówno granicznej, jak i sanitarnej. Truckerzy wykonujący międzynarodowy transport towarów w dalszym ciągu nie podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski.

Kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje kodeks graniczny Schengen. Zgodnie z art. 28 państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 10 dni. Chodzi o poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego, które wymaga podjęcia natychmiastowego działania. To rozwiązanie wprowadziło rozporządzenie MSWiA z 13 marca br. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się po upływie okresu 10 dni, dane państwo członkowskie może zdecydować o przedłużeniu kontroli granicznej na granicach wewnętrznych.

 

Scroll to Top