Kancelaria transportowa

Nowa deklaracja dla kierowców świadczących usługi transportowe we Włoszech

Nowa deklaracja dla kierowców świadczących usługi transportowe we Włoszech

W dniu 21 maja 2020 r. włoskie Ministerstwo Transportu wyjaśniło, że zagraniczni kierowcy wjeżdżający do Włoch nie podlegają już:

 

· ograniczeniu maksymalnego czasu pobytu do 72 godzin w przypadku operacji transportowej kończącej się we Włoszech;

· ograniczeniu maksymalnego czasu pobytu do 24 godzin w przypadku operacji tranzytu przez Włochy;

· obowiązkowi powiadomienia lokalnych jednostek zdrowotnych przy wjeździe na terytorium Włoch.

Do 2 czerwca zagraniczni kierowcy działający we Włoszech muszą nadal mieć własną deklarację, która poświadcza, że są zatrudnieni i pracują jako kierowcy. Zgodnie z regulacjami włoskimi wcześniejsze oświadczenie dotyczące transportu drogowego nie ma już zastosowania do kierowców zawodowych.

Zgodnie z informacja opublikowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowcy powinni posiadać nową deklarację ogólną.

 

Link do wzoru deklaracji https://www.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/nuovo_modello_autodichiarazione_editabile_18_maggio_2020.pdf

W treści deklaracji kierowca m.in. oświadcza, że nie jest poddawany kwarantannie lub nie ma dodatniego wyniku testu na obecność COVID-19, wskazuje adres początkowy oraz docelowy podróży, oświadcza, że jest świadomy obowiązujących środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa w odniesieniu do ograniczeń w możliwości przemieszczania się osób fizycznych na terytorium kraju oraz regionów przez które podróżuje oraz wskazuję powód przemieszczania się po terytorium Włoch.

W związku z często zmieniającymi się przepisami w tym zakresie Włoska Generalna Konfederacja udzieliła Kancelarii informacji, że można również posługiwać się wcześniejszą deklaracją dedykowaną dla transportu drogowego towarów, jednak z zastrzeżeniem wykreślenia informacji, które nie są już wymagane. Po wykreśleniu do przedstawienia służbom w przypadku ewentualnej kontroli pozostają informację osobowe dotyczące kierowcy a także informacje dotyczące celu przemieszania się na terenie Włoch (cele związane w wykonywaniem pracy).

Zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta celem pozyskania deklaracji oraz instrukcji jej poprawnego wypełniania – tel: +48 500 415 527

Scroll to Top