Kancelaria transportowa

AUSTRIA: WYŻSZE STAWKI OPŁAT DROGOWYCH OD 2021

AUSTRIA: WYŻSZE STAWKI OPŁAT DROGOWYCH OD 2021

Od 1 stycznia 2021 r., Austria podnosi opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych z czterema lub więcej osiami i o DMC powyżej 3,5 tony, o średnio 1,4% do 2,0%. 

Niedawno opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące opłat drogowych. Jak podaje austriacki operator poboru opłat- Asfinag, nic nie zmienia się w grupach taryfowych, a zniżka w wysokości 1,5% dla samochodów ciężarowych o klasie emisji spalin Euro 6, w porównaniu do taryfy dla pojazdów o klasie emisji Euro 0,
ma zostać utrzymana.

Podstawowa stawka austriackiego myta od samochodów ciężarowych za kilometr na pokrycie kosztów infrastruktury, została dostosowana do stopy inflacji i wzrosła o 1,5 %. Ponadto dopłata do kosztów związanych z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym ruchem drogowym, została dostosowana do maksymalnych poziomów przewidzianych w prawie Unii Europejskiej.
Pojazdy o napędzie wyłącznie elektrycznym i pojazdy napędzane paliwami wodorowymi, nadal nie muszą ponosić tych kosztów. Właściciele tego typu pojazdów, płacą też tylko połowę podstawowej stawki za kilometr.
Koszty związane z obciążeniem hałasem spowodowanym ruchem drogowym, pozostają bez zmian.

Przykładowo, od przyszłego roku ciężarówka o klasie emisji spalin Euro 6, z czterema lub więcej osiami, będzie musiała zapłacić 41,69 centa za jazdę płatnymi drogami w ciągu dnia (poprzednio: 40,98 centa),
a nocą 41,82 centa (poprzednio: 41,10 centa).

~Dział Prawny Kancelarii Koben

Scroll to Top