Kancelaria transportowa

CZECHY – NAJNOWSZE INFORMACJE

CZECHY – NAJNOWSZE INFORMACJE

W dniu 14 lutego 2021 r. weszły w życie przepisy dotyczące tranzytu wykonywanego przez kierowców realizujących międzynarodowy transport towarów z Czech do Niemiec lub z Niemiec do Czech. Mianowicie są oni zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa Covid-19.

Akceptowane rodzaje testu to test antygenowy lub test RT-PCR, który należy wykonać, co najwyżej na 36h przed wjazdem do Czech. W związku z tym należy przedstawić zaświadczenie znajdujące się na stronie ministerstwa spraw wewnętrznych Czech – Potvrzení-o-výsledku-antigenního-testu-na-průkaz-antigenu-SARS-CoV-2.pdf (mzcr.cz) Obowiązek wypełnienia i posiadania ze sobą certyfikatu dla pracowników transportu międzynarodowego pozostaje aktualny.

Pod wskazanym adresem mogą Państwo znaleźć adresy punktów, w których można wykonać test antygenowych na przejściach granicznych oraz wewnątrz Czech – https://testovani.uzis.cz/Antigen

Co istotne również od 14 lutego 2021 r. Niemcy zakwalifikowały Czechy, jako kraj szczególnego ryzyka związane z występowaniem wariantów (mutacji) koronawirusa. Z tego powodu Niemcy wprowadziły regulację analogiczną, z tym, że test na obecność Covid-19 musi zostać wykonany na maksymalnie 48h przed wjazdem do Niemiec.

Ponadto od 12 lutego 2021 r. w związku ze szczególnie złą sytuacją epidemiologiczną w 3 powiatach w Czechach tzn. – powiecie Chebsko, Trutnovsko oraz Sokolovsko – zostały one zamknięte dla osób z zewnątrz. W prawdzie zostały tutaj wprowadzone pewne wyjątki, jednak nie dotyczą one kierowców wykonujących międzynarodowy przewóz towarów. Po rozmowie  z pracownikiem konsulatu Czech w Ostrawie uzyskaliśmy informację, iż kierowca nie zostanie wpuszczony na teren ww. powiatów, dlatego trzeba zaplanować trasę tak, aby je ominąć.

Scroll to Top