Kancelaria transportowa

AKTUALIZACJA: VIA TOLL

AKTUALIZACJA: VIA TOLL

 

Już można rejestrować się w e-TOLL –nowym systemie poboru opłat drogowych.

 

W dniu 24 czerwca 2021 r. Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową uruchomiły nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL.

Jak już wcześniej informowaliśmy, system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdami ciężkimi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony poruszającymi się płatnymi odcinkami dróg krajowych w Polsce. Ponadto system e-TOLL został uruchomiony zarówno dla pojazdów ciężkich i lekkich wyłącznie na płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław – Sośnica (A4).

 

Na ten moment rejestracji w systemie e-TOLL można dokonać online, korzystając ze strony internetowej etoll.gov.pl bądź też za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Od początku czerwca uruchamiane są Miejsca Obsługi Klienta e-TOLL, gdzie można dokonać rejestracji stacjonarnie. Z czasem, również wybrani operatorzy kart flotowych udostępnią możliwość rejestracji.

 

W sklepie Google Play oraz App Store pojawiła bezpłatna aplikacja mobilna e-TOLL PL. Oprócz uiszczania opłaty za przejazd, za pomocą owej aplikacji użytkownicy będą mogli przekazywać dane geolokalizacyjne do nowego systemu poboru opłat. Aplikacja jest kompatybilna z systemem SENT, w związku z czym będzie dawała możliwość przekazywania informacji o przewożeniu towarów wrażliwych.

 

Za pomocą Internetowego Konta Klienta założonego w systemie e-TOLL, każdy użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich funkcji, które oferuje Konto. Należą do nich m.in. możliwość dokonywania szybkich płatności czy otrzymywania powiadomienia o wymaganych płatnościach. Ponadto, osoby zarejestrowane będą miały dostęp do wszystkich dokumentów finansowych oraz będą mogły szybko skontaktować się z obsługą systemu.

 

Dla osób mających pytania co do funkcjonowania nowego systemu uruchomione zostały dedykowane dwa numery telefonów:

  • bezpłatny numer – dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce: 800 101 101
  • płatny numer – dla użytkowników telefonów komórkowych oraz osób przebywających zagranicą: +48 22 521 10 10

 

Ponadto, osoby preferujące kontakt mailowy mogą skorzystać ze specjalnego adresu mailowego: kontakt@etoll.gov.pl. Korespondencję listowną można kierować na adres Ministerstwa Finansów.

 

Obecnie okres przejściowy, w którym można dalej korzystać z dotychczasowego systemu poboru opłat viaToll, albo alternatywnie przejść na nowy system e-TOLL został wydłużony do 30 września 2021 r. Po tej dacie system viaToll ma zostać zlikwidowany.

 

O zasadach działania systemu e-TOLL, sposobach uiszczania opłat oraz możliwości przejścia z systemu viaToll na nowowprowadzony system e-TOLL mogą Państwo znaleźć informację w opublikowanym przez Kancelarią Transportową Koben artykule – e-TOLL – zmiana systemy pobierania opłat drogowych w Polsce

Ponadto na naszym kanale na platformie YouTube znajduje się dostępne bez ograniczeń nagranie webinaru, podczas którego szczegółowo omówiono przedmiotowe zagadnienie – Webinar: E-TOLL – Nowy system poboru opłat drogowych

 

Scroll to Top