Kancelaria transportowa

AKTUALIZACJA – NOWE ZASADY WJAZDU DO FRANCJI

AKTUALIZACJA – NOWE ZASADY WJAZDU DO FRANCJI

 

Z dniem 18 grudnia 2021 r. wchodzą w życie we Francji nowe obostrzenia wjazdowe, które będą obowiązywały dla osób podróżujących ze Zjednoczonego Królestwa do Francji.

Od godziny 0:00 w wyżej wskazanym dniu każda osoba podróżująca z Anglii do Francji będzie miała obowiązek:

  1. posiadać istotny powód dla odbycia rzeczonej podroży – dotyczy to zarówno osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Lista przyczyn uzasadniających wjazd do Francji, które zostały zakwalifikowane, jako ważne znajduje się pod wskazanym adresem: liste_des_motifs_imperieux_-_royaume-uni_-_16.12.2021.pdf (gouvernement.fr)
  2. przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa Covid-19 (test RT-PCR lub antygenowy) wykonanego nie później niż na 24h przed wjazdem do Francji – obowiązek dotyczy zarówno osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych,
  3. zarejestrować się przed podróżą na platformie cyfrowej umożliwiającej w szczególności wpisanie adresu pobytu we Francji. Platforma ta umożliwi generowanie zarządzeń przez prefektów nakładających obowiązek ewentualnej izolacji na daną osobę.

 

Wśród ważnych powodów uzasadniających wjazd do Francji ze Zjednoczonego Królestwa wskazano m.in. międzynarodowy transport towarów, dlatego kierowcy pojazdów ciężarowych będą mogli dalej realizować zlecenia transportowe na tej trasie.

Co więcej kierowcy pozostają w dalszym ciągu zwolnieni z obowiązku przedstawiania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność Covid-19.

 

Ponadto, od 4 grudnia 2021 r. Francja zaostrzyła zasady wjazdu na jej terytorium w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 oraz wariantu Omicron.

 

Dokonano m.in. zmiany klasyfikacji krajów, definiowanej na podstawie wskaźników zdrowotnych, dodając kategorię „szkarłatnej czerwieni”:

  • Kraje „zielone”: brak aktywnego obiegu wirusa
  • Kraj „pomarańczowy”: aktywny obieg wirusa, kontrolowana ilość zakażeń
  • Kraje „czerwone”: aktywny obieg wirusa, obecność niepokojących wariantów
  • Kraj „szkarłatnej czerwieni”: szczególnie aktywny obieg wirusa i/lub odkrycie wariantu, który może stwarzać ryzyko zwiększonej zakaźności lub zagrożenia immunologicznego.

 

Aby walczyć z rozprzestrzenianiem się epidemii Covid-19, od 4 grudnia 2021 r. wchodzą w życie nowe zasady podróżowania i przemieszczania się. Każda osoba wjeżdżająca na terytorium Francji musi przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, wykonywanego mniej niż 24 lub 48 godzin w zależności od kraju pochodzenia. Wyjątkiem od obowiązku przedstawienia testu objęte są osoby w pełni zaszczepione przyjeżdzające do Francji z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Stolicy Apostolskiej lub Szwajcarii.

 

Aktualnie Polska jest krajem „zielonym”, co do którego nie obowiązują dodatkowe, zaostrzone ograniczenia.

 

Niezależnie od powyższego kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym są wyłączeni z powyższych restrykcji, jednak niezmiennie powinni posiadać przy sobie w pojeździe europejski certyfikat dla pracowników sektora transportu międzynarodowego. Certyfikat w języku angielskim można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – https://www.interieur.gouv.fr/fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Deplacement-des-transporteurs-routiers-internationaux.

Scroll to Top