Kancelaria transportowa

OBOWIĄZEK REJESTRACJI PRZEKRACZANIA GRANIC W TACHOGRAFIE

OBOWIĄZEK REJESTRACJI PRZEKRACZANIA GRANIC W TACHOGRAFIE

 

 

Od 2 lutego 2022r. zgodnie  z Rozporządzeniem UE 165/2014, kierowca na początku pierwszego postoju po przekroczeniu granicy państwa członkowskiego wprowadza symbol państwa, do którego wjechał. Postój odbywa się w najbliższym możliwym miejscu postoju na granicy lub po jej przekroczeniu. W przypadku gdy przekraczanie granicy państwa członkowskiego odbywa się na promie lub w pociągu, kierowca wprowadza symbol państwa w porcie lub na stacji przybycia.

 

Obowiązek dotyczy wszystkich tachografów:

– cyfrowych (obowiązkowy wpis od 02.02.2022)

– analogowych (obowiązkowy wpis od 20.08.2020)

 

W przyszłości nowe tachografy będą automatycznie zaznaczały moment przekroczenia granicy (tachografy inteligentne II generacji).

Taryfikator ustawy o transporcie drogowym za naruszenie braku wpisu kraju przekroczenia granicy przewiduje karę dla kierowcy w wysokości 100 zł za każdy dzień podlegający kontroli.

Naruszenie klasyfikowane jest jako bardzo poważne, co może mieć istotny wpływ na dobrą reputację przewoźnika.

Obowiązek dotyczy wszystkich kierowców, niezależnie od formy zatrudnienia.

Wpis kraju dokonuje się w taki sam sposób jak wpisu kraju przy rozpoczęciu pracy. W przypadku załogi wpisu dokonują wszyscy kierowcy.

Część tachografów może nie mieć możliwości wpisu kolejnego kraju rozpoczęcia. W takim przypadku należy wpisać kraj zakończenia i następnie kraj rozpoczęcia.

 

UWAGA!!! Każdy kod kraju to kolejny zapis na karcie kierowcy. W związku z ograniczoną pamięcią karty kierowcy, zalecamy częstsze niż co 28 dni odczyty kart. Zachęcamy do przetestowania naszego autorskiego systemu zdalnego odczytu kart kierowców LOCATRUCK, dzięki któremu karta może zostać odczytana w dowolnym momencie bez udziału kierowcy lub automatycznie w określonych przedziałach czasowych.

 

Zamów szkolenie dla Twoich kierowców. Szkolenia przeprowadzamy w siedzibie przewoźnika we wcześniej ustalonym terminie.

 

Skontaktuj się w sprawie oferty: dok@koben.pl lub +48 33 472 08 91

 

Scroll to Top