Kancelaria transportowa

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY WPROWADZA TYMCZASOWE ODSTĘPSTWA OD CZASU PRACY KIEROWCÓW

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY WPROWADZA TYMCZASOWE ODSTĘPSTWA OD CZASU PRACY KIEROWCÓW

 

W związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz pakietem unijnych sankcji wymierzonych w Rosję i Białoruś, 11 sierpnia 2022 r. ukazało się Obwieszczenie Ministra Infrastruktury, wprowadzające tymczasowe odstępstwa stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynku kierowców.

Omawiane odstępstwa zostały wprowadzone na okres od 12 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. i znajdują zastosowanie do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Odstępstwa te nie dotyczą kierowców autobusów.

Wprowadzone odstępstwa:

  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu z 9 godzin do 11 godzin;
  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 56 do 60 godzin;
  • wydłużenie maksymalnego dopuszczalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu z 90 do 96 godzin;
  • wydłużenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu, po którym wymagana jest przerwa trwająca 45 minut, z czterech i pół godziny do pięciu i pół godziny;
  • możliwość spędzania przez kierowcę regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe, o ile wyposażony on jest w odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i znajduje się na postoju.

 

Pamiętaj! Uniknięcie kary podczas kontroli drogowej możliwe jest jedynie w przypadku odnotowania przez kierowcę korzystającego z odstępstw tego faktu na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego.

Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że stosowanie tymczasowych odstępstw nie może powodować pogorszenia warunków pracy kierowców i poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Opublikowane Obwieszczenie: https://monitorpolski.gov.pl/M2022000078901.pdf

Scroll to Top