Kancelaria transportowa

NOWE WYTYCZNE POWROTU NACZEP I PRZCZEP CO 8 TYGODNI

NOWE WYTYCZNE POWROTU NACZEP I PRZCZEP CO 8 TYGODNI

Nowe wytyczne dla Pakietu Mobilności dotyczące powrotu pojazdu do bazy przedsiębiorstwa opublikowane!

 

Po licznych debatach w środowisku transportowym, Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej wydała nowe wytyczne w zakresie obowiązkowego powrotu ciężarówek do bazy przedsiębiorstwa co 8 tygodni.

Czerwcowe wytyczne przewidywały obowiązkowy powrót do bazy:

– pojazdów lub zestawów pojazdów opuszczających kraj siedziby, wykorzystywanych do międzynarodowego transportu towarów na rzecz osób trzecich;

–  przyczep i naczep, gdy są one dostępne dla przewoźników drogowych zgodnie z art. 5 lit. e) i g) rozporządzenia (WE) nr. 1071/2009 i jako takie są zarejestrowane lub wprowadzone do obrotu i dopuszczone do użytku zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego, w którym spółka ma siedzibę.

Powyższy fragment wywołał liczne kontrowersje w branży transportowej. Publicznie uznawano go za „bezużyteczny” oraz „trudny do egzekwowania” – z powodu braku tachografów w naczepach.

Nowe wytyczne zawężają obowiązek powrotu do:

-pojazdów silnikowych lub zespołów pojazdów używanych do międzynarodowego zarobkowego przewozu rzeczy, które opuszczają państwo członkowskie prowadzenia działalności i są do dyspozycji przewoźników drogowych rzeczy w rozumieniu art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1071/ 2009

 

Link do wytycznych TUTAJ

Scroll to Top