Kancelaria transportowa

UWAGA OD 1 LIPCA 2023 R. ZAKAZ WYPRZEDZANIA DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH

UWAGA OD 1 LIPCA 2023 R. ZAKAZ WYPRZEDZANIA DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH

Mimo tego, że wielu liczyło na to, że głos rozsądku wpłynie na kierunek zmian w przepisach to jednak od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych.

Ustawa wprowadzająca zakaz wyprzedzania została podpisana przez Prezydenta. Zmiany wejdą w życie 1 lipca.

Pierwotnym założeniem nowelizacji było wyłącznie zniesienie opłat na płatnych odcinkach państwowych autostrad, tj. A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica dla pojazdów o DMC do 3,5 t, w tym motocykli.

KOGO OBOWIĄZUJE ZAKAZ

Zakaz wyprzedzania odnosi się do pojazdów ciężarowych. Zakaz wykonywania manewru wyprzedzania będzie obowiązywać podczas poruszania się autostradami i drogami ekspresowymi o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu. Zgodnie z nowymi przepisami wyprzedzanie będzie dozwolone jeśli pojazd wyprzedzany porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdu wykonującego manewr wyprzedzania. Dozwolone będzie także wykonanie manewru wyprzedzania wobec pojazdu wykonującego na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne, który wysyła żółte sygnały błyskowe. Z kolei pojazdy ciężarowe oraz zespoły o długości powyżej 7m poruszające się po autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech i więcej pasach ruchu nie mogą zajmować innego niż jeden z dwóch pasów położonych najbliżej prawej krawędzi jezdni prowadzącej w danym kierunku.

KONSEKWENCJE

Za naruszenie zakazu wyprzedzania zostało przewidziane 8 punktów karnych. Z kolei 6 punktów karnych zostało przewidziane na wypadek naruszenia polegającego na tym, że kierowca na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech i więcej pasach ruchu zajmie inny niż jeden z dwóch pasów położonych najbliżej prawej krawędzi jezdni prowadzącej w danym kierunku.

Wysokość grzywny za naruszenie nowego zakazu wyprzedzania ma być taka sama, jak w przypadku naruszenia innych zakazów dotyczących wyprzedzania, określonych w obowiązującym taryfikatorze mandatowym, tj. 1000 zł, a w przypadku recydywy – 2000 . Ponadto projekt przewiduje, że za naruszenie obowiązku korzystania z określonych pasów ruchu na autostradzie i drodze ekspresowej o trzech i więcej pasach ruchu będzie nakładany mandat w wysokości 500 zł.

Można założyć, że przepisy nie zostały skonfrontowane z analizą dotyczącą natężenia ruchu drogowego na poszczególnych odcinkach dróg. Mogą pojawić się zatory drogowe, szczególnie w początkowej fazie obowiązywania nowych zakazów. Jeśli doszłoby przez to do przekroczenia czasu pracy konieczne jest wykonanie wydruku z tachografu i jego prawidłowe opisanie.

Scroll to Top