Kancelaria transportowa

ZNIESIONY POBÓR OPŁAT NA NIEKTÓRYCH ODCINKACH AUTOSTRAD DLA POJAZDÓW DO 3,5 TONY.

ZNIESIONY POBÓR OPŁAT NA NIEKTÓRYCH ODCINKACH AUTOSTRAD DLA POJAZDÓW DO 3,5 TONY.

Od 1 lipca 2023 r. został zniesiony pobór opłat na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica dla pojazdów do 3,5 tony. System e-TOLL nadal pełni funkcję systemu do poboru opłat drogowych w przypadku pojazdów ciężkich, a opłaty pobierane są na całej sieci dróg płatnych w Polsce objętych systemem e-TOLL, w tym również na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4.

Pojazdy zwolnione z obowiązku zapłaty

Bezpłatne przejazdy dotyczą pojazdów do 3,5 tony, motocykli oraz zespołów pojazdów do 3,5 tony. Oznacza to, że nadal istnieje obowiązek uiszczania opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony tymi odcinkami autostrad. Przypominamy także, że jeżeli DMC w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wraz z przyczepą przekracza 3,5 tony i jednocześnie przejazd autostradą jest realizowany z podpiętą przyczepą to pojazd będzie kwalifikowany jako ciężki. W takiej sytuacji użytkownik nadal będzie zobowiązany do wniesienia opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL za przejazd pojazdu ciężkiego.

Wniosek o zwrot opłaty

Jeżeli mimo zniesienia poboru opłat został kupiony e-bilet z datą rozpoczęcia przejazdu po dniu 30 czerwca 2023 r., aby odzyskać środki należy złożyć wniosek. Jeżeli użytkownik nie złoży wniosku do 30 lipca 2023 r. środki zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

E-bilet autostradowy można zwrócić poprzez wysłanie uzupełnionego i podpisanego formularza zwrotu e-biletu autostradowego, który jest do pobrania na rządowej stronie e-TOLL w zakładce obsługa klientaformularze i wzory dokumentówformularz zwrotu e-biletu autostradowego z datą rozpoczęcia przejazdu po 30.06.2023 r. i odesłanie go przy pomocy wiadomości e-mail na adres kontakt@etoll.gov.pl. Można także skorzystać z formularza kontaktowego wybierając kategorię finansowe, a jako temat zwrot e-biletu autostradowego zakupionego z datą rozpoczęcie przejazdu po 30.06.2023 r.

Uwaga na nienależnie pobrane opłaty za przejazd

Uzyskaliśmy także niepokojące informacje od użytkowników pojazdów do 3,5 tony, że mimo tego, że system poboru opłat miał zostać wyłączony od dnia 1 lipca 2023 r. od godziny 00:00 to przekazując po tej dacie dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL za pomocą urządzenia GPS w postaci aplikacji mobilnej e-TOLL PL doszło do poboru opłaty. W takiej sytuacji celem uzyskania zwrotu opłaty konieczne jest złożenie pisemnego wniosku o zwrot nienależnie pobranej opłaty.

Bezpłatne przejazdy w wakacyjne weekendy na A1 Gdańsk – Toruń dla pojazdów do 3,5 tony

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Rada Ministrów przyjęła uchwałę upoważniającą Ministra Infrastruktury do wydania polecenia koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk – Toruń niepobierania opłat w wakacyjne weekendy. Zawieszenie poboru opłat będzie obowiązywało od północy z 30 czerwca na 1 lipca 2023 r. do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12:00, a następnie w kolejne weekendy od godziny 12:00 w piątek do godziny 12:00 w poniedziałek. Wyjątkiem będzie długi sierpniowy weekend, wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od piątku 11 sierpnia od godz. 12:00 do środy 16 sierpnia 2023 r. do godz. 12. Ostatnim weekendem, w który będzie obowiązywało zawieszenie poboru opłat, będzie ten w dniach 1-4 września 2023 r.

Scroll to Top