Kancelaria transportowa

KIEDY KASUJĄ SIĘ PUNKTY KARNE? ZMIANY OD 17 WRZEŚNIA 2023 ROKU

KIEDY KASUJĄ SIĘ PUNKTY KARNE? ZMIANY OD 17 WRZEŚNIA 2023 ROKU

 

 

Prognozuje się, że od 17 września 2023 roku wejdą w życie korzystne dla kierowców przepisy, o których wspominaliśmy już w naszym artykule. Poprawki przywracają sytuację prawną sprzed 17 września 2022 roku. W szczególności punkty karne mają być usuwane nie po dwóch latach a po roku.

Aktualnie punkty karne otrzymane od 17 września 2022 roku usuwane są po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu, a nie jego przyznania. Do 16 września 2023 roku usuwanie punktów karnych z konta kierowcy odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.

 

Kursy reedukacyjne

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, a także nie przekroczyli limitu 24 punktów, raz na pół roku będą mogli wziąć udział w szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Szkolenie nie będzie odbywało się zdalnie, grupy będą liczyły maksymalnie 15 osób. Zajęcia będą składały się z ośmiu wykładów po 45 min., a także jednego ćwiczenia praktycznego, jakim będzie: „hamowanie awaryjne przy prędkości 30-50 km/h”. Takie informacje zostały zawarte w rozporządzeniu opublikowanym przez MSWiA 26 sierpnia 2023 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

Limit punktów karnych

Limit punktów karnych dla kierowców posiadających uprawnienia ponad rok wynosi 24 punkty, a dla kierowców posiadających uprawnienia krócej niż rok – 20 punktów. W tej kwestii nic się nie zmienia.

Powyższe przepisy wejdą w życie 17 września 2023 roku, jeżeli Minister właściwy do spraw informatyzacji do tego czasu ogłosi komunikat określający termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających:

– usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego,

– zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego

Scroll to Top