Kancelaria transportowa

AUSTRIA OD 2024 R. WPROWADZA PODWYŻKĘ CEN MYTA I OPŁATY ZA EMISJĘ CO₂. DOSTĘPNY JEST JUŻ KALKULATOR CO₂

AUSTRIA OD 2024 R. WPROWADZA PODWYŻKĘ CEN MYTA I OPŁATY ZA EMISJĘ CO₂. DOSTĘPNY JEST JUŻ KALKULATOR CO₂Wraz z nowelizacją federalnej ustawy o opłatach drogowych i ustawy ASFINAG, Austria wdraża nową, unijną dyrektywę w sprawie kosztów infrastruktury. Od 2024 r., w opłatach za przejazd pojazdami ciężarowymi, będą uwzględniane nie tylko koszty infrastruktury i koszty związane z ruchem drogowym, wynikające z zanieczyszczenia powietrza i hałasu, ale również emisja CO₂. Nowy system opłat za myto (Go-Maut), dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i będzie wprowadzany stopniowo w latach 2024-2026.

Wyróżnia się pięć klas emisji CO₂, przy czym do klasy 5 zaliczają się pojazdy zeroemisyjne, a do klasy 1 zaliczają się wszystkie pojazdy, które ze względu na wymagania dotyczące CO₂, nie spełniają wymagań pozostałych klas emisji. ASFINAG, udostępniło dostosowany do indywidualnych potrzeb kalkulator CO₂. Dzięki kalkulatorowi CO₂, można za pomocą kilku kliknięć, określić klasę emisji CO₂ danego pojazdu.

Poniżej link do strony internetowej z kalkulatorem CO₂:

https://go-maut.at/co2-rechner

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku ponad 95 procent wszystkich pojazdów, zasadniczo nie będzie potrzeby podejmowania żadnych działań. Ponieważ na pierwszym etapie, wszystkie pojazdy są klasyfikowane do 1 klasy emisji CO₂. Pojazdy, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane przed 1 lipca 2019 r., automatycznie pozostają w 1. klasie emisji CO₂, gdyż ze względu na przepisy prawne, nie można ich przypisać do wyższej klasy emisji.

W przypadku pojazdów zarejestrowanych po 1 lipca 2019 r., odpowiednią, korzystniejszą klasę emisji CO₂ można ustalić, wpisując odpowiednie wartości do kalkulatora CO₂. 

Do sprawdzenia wymagane są trzy wartości: 

  1. Data pierwszej rejestracji (dowód rejestracyjny).
  2. Podgrupa pojazdu.
  3. Konkretna wartość emisji CO2.

Dla danych podgrup pojazdów, są dostępne wartości referencyjne CO₂. Wartość tę można znaleźć w dokumencie informacyjnym klienta (CIF). W niektórych przypadkach niezbędny jest także tzw. certyfikat zgodności (CoC), który od 2019 roku jest umieszczany w dokumentach pojazdu przy jego zakupie. Jeżeli te dokumenty nie są dostępne, dokument CIF można zamówić bezpośrednio u producenta pojazdu lub autoryzowanego dealera.

Do obliczenia klasy emisji CO potrzebne są następujące dokumenty pojazdu:

  • Certyfikat rejestracji
  • dokument informacyjny klienta (CIF)
  • W niektórych wypadkach, wymagany może być również Certyfikat zgodności (CoC)
Scroll to Top