Kancelaria transportowa

Nowy składnik opłaty drogowej w Czechach

Nowy składnik opłaty drogowej w Czechach

Wraz wejściem w życie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/362 Czechy wprowadzają nowy składnik do opłaty drogowej. Opłata drogowa w Czechach będzie uwzględniała emisję spalin CO2  pojazdów zarejestrowanych w Elektronicznym Systemie Opłat Drogowych. Zmiana wejdzie w życie od 1 marca 2024 r. i wprowadza pięć klas emisji CO2 . W klasie emisji 1 zapłacimy najwięcej, natomiast klasa emisji 5 jest najtańsza dla pojazdów zero emisyjnych.

Jakie obowiązki będą mieli przewoźnicy w ramach nowej opłaty drogowej w Czechach?

Nie musisz podejmować żadnych działań. Samochody zarejestrowane w Elektronicznym Systemie Opłat Drogowych automatycznie zakwalifikują się do 1 klasy emisji CO2. Według wstępnych szacunków CzechToll do tej klasy należy ponad 90% pojazdów. Pojazdy zarejestrowane przed 1 lipca 2019. oraz wszystkie pojazdy kategorii M2 i M3 (Autobusy) nie są uprawnione do zaliczenia do wyższej klasy emisji CO2. Pojazdy z data pierwszej rejestracji po 1 lipca 2019 r. mogą zostać zakwalifikowane do wyższej klasy emisji spalin. Muszą one jednak spełnić określone warunki. W celu sprawdzenia, czy pojazd spełnia warunki do objęcia go lepszą klasą emisji spalin możliwe jest na stronie www.mytocz.eu/CO2_Finder

Co zrobić, gdy mam zarejestrowany pojazd po 01.07.2019 r., a wyszukiwarka potwierdziła możliwość zaklasyfikowania do wyższej klasy emisji CO2 ?

W przypadku żądania włączenia pojazdu do klasy emisji CO2 wyższej niż CO2 1 konieczne będą dokumenty potwierdzające spełnienie niezbędnych warunków. (w szczególności danych z dokumentacji producenta: COC, CIF). Obowiązek ten można spełnić poprzez złożenie go w Samoobsłudze Klienta (www.mytocz.eu), e-mailem lub w Punktach Kontaktowych.

Podsumowując, od 1 marca 2024 r. będzie nowy składnik opłaty drogowej w Czechach. Uwzględnia on emisję CO2. Pojazdy zarejestrowane w systemie, automatycznie zostaną zaklasyfikowane do najniższej klasy emisji spalin.

Miałeś kontrolę w Czechach, w wyniku której pobrano kaucję i nie rozpoczęto jeszcze postępowania? Zgłoś się do nas, pomożemy ją odzyskać. Postępowanie jest wszczynane w okresie do 1 roku od kontroli.

Skontaktuj się z nami:
dok@koben.pl
+48 33 472 08 91
lub wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie:
https://koben.pl/kontakt/

Scroll to Top