Chat with us, powered by LiveChat

AKTUALIZACJA LIST RYZYKA W NIEMCZECH

W dniu 26.03.2021 r. Niemcy dokonały aktualizacji list krajów ryzyka. Wskazane poniżej zmiany obowiązują od 28.03.2021 r., od godziny 0:00.

Aktualnie Czechy, Słowacja oraz austriacki Tyrol nie są już przyporządkowane do kategorii krajów szczególnego ryzyka w związku z występowaniem mutacji koronawirusa. Co oznacza, że jeśli kierowca w ciągu 10 dni przed wjazdem do Niemiec, przebywał w którymś z tych krajów, to bezwzględny obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie będzie już obowiązywał.

Czechy, Słowacja oraz Francja wraz z jej terytoriami zamorskimi, poza wyjątkiem departamentu Moselle (obszar występowania wariantów wirusa), obecnie zostały zakwalifikowane, jako kraje szczególnego ryzyka w związku z występowaniem dużej liczby zarażeń. W związku z czym, aktualny pozostaje tutaj obowiązek elektronicznej rejestracji w systemie Digitale Einreiseanmeldung przed wjazdem do Niemiec dla kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów lub osób. Kierowcy są także zwolnieni z obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Niemiec przed upływem 72h. Przedmiotowe wyjątki nie będą miały jednak zastosowania, jeśli w ciągu 10 dni przed wjazdem do Niemiec, kierowca przebywał choćby tranzytem na terytorium kraju zakwalifikowanego, jako kraj szczególnego ryzyka w związku z występowaniem mutacji koronawirusa.

Natomiast cała Austria wraz z Tyrolem została zakwalifikowana jako obszar ryzyka zwykłego. A zatem, kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów lub osób zwolnieni są z obowiązku elektronicznej rejestracji w systemie Digitale Einreiseanmledung. Kierowcy są także zwolnieni z obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa. Przy czym przedmiotowe wyjątki nie będą miały jednak zastosowania, jeśli w ciągu 10 dni przed wjazdem do Niemiec, kierowca przebywał choćby tranzytem na terytorium kraju zakwalifikowanego jako kraj szczególnego ryzyka w związku z występowaniem mutacji koronawirusa lub kraju zakwalifikowanego, jako kraj szczególnego ryzyka związanego z występowaniem dużej ilości zakażeń.

Należy jednak zastrzec, że pomimo dokonania tej aktualizacji, uzyskaliśmy informacje, że w rzeczywistości wymóg wykonania testu oraz rejestracji przyjazdu będzie miał zastosowanie do kierowców, którzy przebywali choćby tranzytem w Tyrolu, Czechach lub na Słowacji przed 28.03.2021 r. Zatem rzeczywisty koniec obowiązku testowania i rejestracji przyjazdu po pobycie w ww. krajach ustanie dopiero z dniem 07.04.2021 r.