Chat with us, powered by LiveChat
 

Przedstawiciel w Austrii

Czy potrzebuję Reprezentanta w Austrii?

Świadczysz usługi transportowe na terytorium Austrii? Kraj ten znowelizował Ustawę o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (LSD-BG), co pociągnęło za sobą szereg obowiązków dla przewoźnika. Poza niezbędną dokumentacją, którą wymieniamy akapit niżej, powinieneś posiadać Reprezentanta na terenie Austrii. Wprawdzie rząd austriacki deklaruje, że wyznaczenie Przedstawiciela firmy transportowej nie jest obligatoryjne, jednak jak się okazuje, by wypełnić prawidłowo formularz ze zgłoszeniem oddelegowania, należy wpisać nazwisko Reprezentanta, więc w praktyce musisz go mieć. Departament Prawny austriackiego Ministerstwa Spraw Socjalnych tłumaczy, że Przedstawicielem pracodawcy jest jeden z delegowanych pracowników.

Dokumenty, które musi mieć kierowca

Każdy kierowca wykonujący transport do Austrii, powinien posiadać ze sobą:

  • zgłoszenie oddelegowania na właściwym formularzu, które musi być dokonane najpóźniej przed wjazdem na terytorium Austrii,
  • dokumentację płacową w języku niemieckim, francuskim lub zrozumiałym dla kontrolującego, tj. umowa o pracę, zapisy płac, dokumenty odnoszące się do klasyfikacji płac, ewidencja czasu pracy pracownika,
  • dokumenty dotyczące zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego,
  • urzędowe pozwolenie na zatrudnienie delegowanego pracownika w państwie, gdzie siedzibę ma pracodawca, o ile takie pozwolenie jest wymagane.

Powyższe dokumenty w trakcie kontroli można udostępnić w formie elektronicznej, co oznacza, że kierowca ma je do dyspozycji na urządzeniu elektronicznym i przekazuje je do laptopa organu kontrolującego – przesłanie organowi kontrolnemu dokumentów mailem z biura pracodawcy za granicą lub tylko wgląd do treści na urządzeniu przenośnym jest niewystarczające, podobnie jak przekazanie danych na nośniku danych w postaci pendrive’a.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj naszych doradców lub zamów usługę już dzisiaj!