Chat with us, powered by LiveChat

Przełom w sprawie Brexitu.

Brytyjski rząd poparł projekt umowy dotyczącej Brexitu.

Na dzień 25 listopada został zwołany nadzwyczajny szczyt 27 państw członkowskich, na którym Unia Europejska ma zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jednym z ważniejszych ustaleń jest kwestia, że nie będzie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Okres przejściowy ma trwać 21 miesięcy.

 

Propozycja zakłada, że w okresie przejściowym, tj. pomiędzy datą Brexitu a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską. Natomiast ostateczne porozumienie co do przyszłych stosunków ma być zawarte do 1 lipca 2020r. Gdyby to się nie udało, istnieje możliwość przedłużenia okresu przejściowego do 1 stycznia 2021r.

 

Stworzenie unii celnej to dobra wiadomość dla polskich przewoźników, gdyż pozwoli na uniknięcie zapowiadanych od wielu miesięcy problemów na granicach, zwiększonych formalności i kosztów transportu.

Po zaakceptowaniu projektu umowy przez przedstawicieli państw członkowskich umowa będzie musiała być przyjęta w parlamencie brytyjskim, a następnie w Parlamencie Europejskim.

DZIAŁ PRAWNY

KANCELARII TRANSPORTOWEJ KOBEN