Kancelaria transportowa

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE WJAZDU I ODBYWANIA KWARANTANNY NA TERYTORIUM SŁOWACJI

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE WJAZDU I ODBYWANIA KWARANTANNY NA TERYTORIUM SŁOWACJI

 

Od 9 lipca 2021 obowiązują nowe zasady dotyczące wjazdu oraz odbywania kwarantanny na terytorium Słowacji.

 

W dniu 9 lipca 2021 o godzinie 6:00 rano wprowadzono zmiany dotyczące wjazdu na terytorium Słowacji oraz zasad odbywania kwarantanny po przyjeździe.

Nadal, wszystkie osoby powyżej 12 roku życia zobowiązane są do zgłoszenia swojego przyjazdu na terytorium Słowacji.

Dotychczas, osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu na COVID-19 przy wjeździe do Słowacji, mogły swobodnie przekroczyć granicę. Od 9 lipca 2021 posiadanie negatywnego testu na COVID-19 nie uprawnia do wjazdu oraz swobodnego poruszania się po terytorium Słowacji. Od 9 lipca br. jedynie osoby zaszczepione będą mogły bez przeszkód wjechać do Słowacji. Na żądanie słowackiej policji bądź funkcjonariusza inspektoratu sanitarnego, podróżujący będzie musiał przedstawić zaświadczenia o szczepieniu (w języku angielskim, słowackim lub czeskim) bądź Unijnego Certyfikatu COVID.

Osoby niezaszczepione wjeżdżające na Słowacje objęte zostaną obowiązkową 14-dniową kwarantanną, z której zwolnić się będą mogły po przedstawieniu negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego nie wcześniej niż w 5 dniu od rozpoczęcia kwarantanny. 14-dniową kwarantannę należy odbyć w hotelu lub w warunkach domowych.

Osobami zaszczepionymi są:

  1. Osoby, które przyjęły drugą dawkę dwudawkowej szczepionki przeciwko COVID-19 – jeżeli od drugiego szczepienia minęło więcej niż 14 dni, ale mniej niż 12 miesięcy;
  2. Osoby, które zostały zaszczepione szczepionką jednodawkową – jeżeli od szczepienia minęło więcej niż 14 dni, ale mniej niż 12 miesięcy;
  3. Osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki dwudawkowej – jeżeli od szczepienia minęło 14 dni, ale mniej niż 12 miesięcy, a sama dawka zostało podana przed upływem 180 dni od wyzdrowienia po przebyciu COVID-19.

 

KWARANTANNA WYJĄTKI:

Osoby realizujące międzynarodowy transport towarów, kierowcy autobusów i autokarów, oraz kierowcy wykonujący transport osób są zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe na Słowację. Osoby te mogą swobodnie wjechać na terytorium Słowacji, w celu wykonywania swoich obowiązków pracowniczych.

Warto pamiętać, że wspomniani kierowcy zobligowani są do wypełnienia formularza lokacyjnego i zarejestrowania swojego pobytu na Słowacji. Rejestracja dostępna jest na stronie internetowej: https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Po dokonaniu rejestracji, zarejestrowany otrzyma- zgodnie ze swoim wyborem, wiadomość SMS bądź wiadomość e-mail, która poświadczać będzie spełnienie obowiązku rejestracyjnego. Potwierdzenie należy przedstawić odpowiednim służbom w momencie przekroczenia granicy słowackiej, albo w ciągu trwania pobytu.

Ponadto, kierowcy cały czas są zobligowani do posiadania przy sobie unijnego zaświadczenia dla pracowników transportu międzynarodowego.

 

TRANZYT:

Osoby podróżujące tranzytem przez terytorium Słowacji są zwolnione z obowiązku uzupełnienia elektronicznego formularza rejestracyjnego przed wjazdem do Słowacji. Przejeżdżając w  tranzycie podróżni zobowiązani są do poruszania się specjalnie wyznaczonymi do tego trasami oraz tankowania pojazdów na wybranych stacjach paliw. Wybrane trasy i stacje benzynowe można sprawdzić tutaj: https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2021/vyhlaska_226.pdf

Tranzyt nie może trwać dłużej niż 8 godzin.

Scroll to Top