Kancelaria transportowa

NIEMCY – NOWY KATALOG KAR

NIEMCY – NOWY KATALOG KAR

 

Berlin. Rada Federalna Niemiec, po długich negocjacjach z krajami związkowymi, zatwierdziła nowelizację katalogu kar, przedstawioną przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI).

 

Nowy katalog kar przewiduje znacznie wyższe grzywny za naruszenia przepisów drogowych. Na przykład parkowanie w tzw. drugim rzędzie będzie teraz kosztowało nawet 110 euro, a każdy kto zablokuje dojazd straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego, zapłaci 100 euro. Za zaparkowanie na chodniku, ścieżce rowerowej lub poboczu, kierowcy zapłacą grzywnę w wysokości 100 euro, zamiast dotychczasowych 25 euro.

 

Nowelizacja przepisów Kodeksu drogowego StVO, o których mowa, wprowadza obecnie obowiązek zachowania minimalnej odległości 1,5 m w mieście i 2 m poza obszarem zabudowanym, przy wyprzedzaniu pieszych, rowerzystów i wózków inwalidzkich.

 

Kierowcy ciężarówek powyżej 3,5 t, podczas skręcania w prawo, mogą poruszać się tylko w tempie, w którym poruszają się piesi (jeśli można się spodziewać rowerzystów lub pieszych). Grzywna za naruszenie tego przepisu wynosi 70 euro. Parkowanie na stanowiskach przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych, zostało zabronione- kara za wykroczenie wynosi w tym przypadku 55 euro.

 

Każdy kierowca, który nie utworzy pasa awaryjnego lub będzie poruszał się po pasie awaryjnym, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 200 do 300 euro oraz miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.

 

W nowym katalogu, kary za przekroczenie dozwolonej prędkości zostały w niektórych przypadkach drastycznie podwyższone. Na przykład kierowcy samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t i pojazdów z przyczepami, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym, będą musieli zapłacić 175 euro grzywny, zamiast poprzednich 90, a za przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/h w obszarach miejskich nawet 560 euro, zamiast dotychczasowych 320 euro.

 

Zmiany te wchodzą w życie trzy tygodnie po ogłoszeniu nowego katalogu kar, czyli 29 października br.

 

 

Scroll to Top