Przewoźnicy w Polsce mogą szykować się na istotne zmiany w prawie! Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, wdrażający przepisy europejskie, otwiera drzwi do bardziej elastycznego korzystania z pojazdów najmowanych. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia, które pomogą im reagować na nagłe potrzeby rynku, ograniczyć koszty i poprawić efektywność operacyjną. Sprawdź, co zmieni się w najbliższych tygodniach i jakie korzyści przyniesie nowelizacja!
Pod koniec października do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym, który dotyczy m.in dopuszczenia wykonywania transportu drogowego rzeczy oraz niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy przez przedsiębiorcę posiadającego siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej pojazdem najmowanym zarejestrowanym lub dopuszczonym do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego pod warunkami czasowymi. Następnie, w dniu 29 października Marszałek Sejmu skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Infrastruktury do pierwszego czytania.
Spis treści
Implementacja prawa europejskiego.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że niniejsza nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym ma na celu m.in wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/738 z dnia 6 kwietnia 2022 r. dotyczącej zmiany dyrektywy 2006/1/WE w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy, ponieważ Polska dotychczas nie wprowadziła możliwości korzystania z takich pojazdów na swoim terytorium przez przedsiębiorców mających siedzibę w innych państwach członkowskich.
Przepisy dyrektywy (UE) 2022/738 zobowiązują państwa członkowskie do wprowadzenia środków niezbędnych do zapewnienia, aby przedsiębiorstwa mające siedzibę na ich terytorium mogły użytkować najmowane pojazdy do celów transportu drogowego towarów. W związku z tym jednym z elementów wdrożenia do krajowego porządku prawnego wskazanej dyrektywy jest umożliwienie czasowego korzystania przez przewoźników drogowych prowadzących działalność w Polsce z pojazdu najmowanego zarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Korzyści z wdrożenia dyrektywy 2022/738
Zdaniem Rady UE korzystanie z pojazdów najmowanych w dowolnym państwie członkowskim, a nie tylko w państwie członkowskim ich siedziby ułatwi niewątpliwie reakcję na krótkoterminowy, sezonowy lub tymczasowy wzrost zapotrzebowania oraz zastąpienie zepsutych lub uszkodzonych pojazdów, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z niezbędnymi wymogami bezpieczeństwa oraz zapewnieniu odpowiednich warunków pracy kierowcom. Z tego względu w ustawie o transporcie drogowym zostaną wprowadzone przepisy umożliwiające korzystanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez przedsiębiorstwa mające siedzibę w innych państwach członkowskich z pojazdów najmowanych.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Tak jak zostało wskazane powyżej, projekt ustawy został przekazany do Komisji Infrastruktury. Po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu na posiedzeniu w dniu 8 listopada 2024 r., Komisja nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń i zarekomendowała Sejmowi uchwalenie projektu w wersji przekazanej do Komisji. W związku z tym uchwalenie projektu ustawy może nastąpić w najbliższych tygodniach. Zgodnie z założeniami, nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co zmienia nowelizacja ustawy o transporcie drogowym?
Nowelizacja wprowadza możliwość czasowego użytkowania pojazdów najmowanych zarejestrowanych w innych państwach członkowskich UE przez przedsiębiorców prowadzących działalność w Polsce.
Jakie korzyści przyniesie możliwość korzystania z pojazdów najmowanych?
Przedsiębiorcy będą mogli szybciej reagować na krótkoterminowe potrzeby, sezonowe wzrosty zapotrzebowania oraz zastąpić uszkodzone pojazdy bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu.
Czy zmiany dotyczą tylko przewoźników w Polsce?
Nie, nowe przepisy umożliwią również przedsiębiorcom z innych państw członkowskich korzystanie z pojazdów najmowanych w Polsce.
Czy nowe regulacje dotyczą także przewozu osób?
Nie, nowelizacja dotyczy wyłącznie transportu drogowego rzeczy oraz niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy.
Jakie wymogi muszą spełniać pojazdy najmowane?
Pojazdy muszą być zarejestrowane lub dopuszczone do ruchu zgodnie z prawem państwa członkowskiego UE, z którego pochodzą, oraz spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.